Semesterlägenhet - Es Rafal Roig Es Galiner, Manacor , Spanien - EMF737 1
Semesterlägenhet - Es Rafal Roig Es Galiner, Manacor , Spanien - EMF737 2
Semesterlägenhet
Es Rafal Roig Es Galiner, Manacor
EMF737

Semesterlägenhet - Es Rafal Roig Es Galiner, Manacor , Spanien

Licens- eller registreringsnummer: AG/97
  • Sleeps up to 2
  • 1 bedroom
  • 1 bathroom
  • Up to 0 pets allowed
Historisk egendom på röd jord, djurälskande gård, idyllisk villa med mandelträd, bekvämt och sällskapligt agroturismo-boende: det är tydligt att dessa beskrivningar gäller den röda gården Es Rafal Roig med sitt huvudhus av natursten och tre små uthus. Det finns hela 350 000 kvadratmeter av frodiga blommor och grönska att upptäcka, med många detaljer som kommer att glädja både unga och gamla. Här finns mysiga hörn omgivna av kaktusar, palmer, doftande oleander och otaliga planterade terrakottakrukor, vatten från gårdens egen djupa brunn, solenergi och marsvin, åsnor, kycklingar, gäss och sköldpaddor som lever i sitt eget territorium. Medan de vuxna kopplar av vid den 10 meter långa, centralt belägna poolen, kan de små plaska runt i sin egen pool bakom stenmuren, som du kan hålla ett underbart öga på från solstolarna. Lekplatser med stora och små rutschkanor, sandlådor och utrustning för alla typer av bollspel gör att det aldrig blir tråkigt och du kan också titta på lantbruket. Stolar och bord finns utspridda överallt på soliga och skuggiga platser där gästerna kan ha picknick eller prata. Den lilla grillstugan, ett original från förr, kan användas varje dag och delar utrymme med utomhustoalett och dusch.

Detta är ett semesterhus i Fincallorca.

Varje enhet har sin alldeles egna charm. Den nästan 30 m² stora Casita Es Galiner, där det råder rustik mysighet, har en egen terrass och ligger en bit bort från huvudbyggnaden. Detta är den perfekta platsen för par eller för mor- och farföräldrar som uppskattar en lugn tillflyktsort då och då medan barnen och barnbarnen bor i ett annat semesterhus. Vardagsrummet med sina typiska mallorkinska träbjälkar i taket och naturstenselement är den perfekta platsen att koppla av efter intensiva timmar utomhus och utflykter; antingen i soffan eller i sängen på 1,80 x 2 m, som är smart dold bakom den. I det integrerade pentryt kan du enkelt tillaga en liten måltid på gasspisen med dubbla brännare. Under svala kvällar skapar den lilla öppna spisen en mysig atmosfär och behaglig värme. Badrummet, som också är utformat i mallorkinsk stil, har naturligt ljusinsläpp och en duschkar. Och om du inte tycker att bostadsytan i ditt privata hem räcker till, kan du förvandla hela fastigheten till ett blomstrande vardagsrum, matplats och lekrum utomhus.

Vad vore Mallorca utan mandelblomman på våren och den berömda mandelkakan? Es Rafal Roig är den perfekta platsen för att uppleva båda, kanske ägarna bakar några åt dig med hjälp av sitt familjerecept. Men även utanför mandelsäsongen finns det gott om möjligheter att uppleva och smaka på öns specialiteter och delikatesser. Med bil (med Ma-3322 nära villan) är det inte långt att nå Manacors historiska stadskärna, ta en promenad genom gågatan eller den färgglada marknaden. Härifrån kan du också ta en stressfri buss eller tåg till Palma. På andra sidan, drygt 15 kilometer bort, väntar stränderna. Lokalbefolkningen gillar Son Serra de Marina, den lugnaste platsen i hela Alcúdiabukten. Det nästan två kilometer långa sandområdet i riktning mot Colònia de Sant Pere erbjuder tillräckligt med soliga platser för alla och gynnsamma vindar gör att surfare kan rida på vågorna försiktigt. Vandrare, å andra sidan, kan klättra cirka 5 kilometer från Betlem till Ermita och njuta av utsikten över havet.

Detta lokala semesterhus är en av nio hyresfastigheter på egendomen. De heter Es Blau, Es Verd, Es Graner, Es Arc, Es Cestador, Es Nord, Es Nou och Es Saboal och kan alla bokas via Fincallorca.

Bondgårdssemester med komfort. Denna historiska, ägardrivna agroturismo med sina sju lägenheter med självhushåll och två gästcasitas är särskilt familjevänlig. Här finns ett rymligt gemensamt område och ett zoo för husdjur. Es Rafal Roig är ett äkta mallorkinskt hus från 1100-talet med utsikt över kullarna i Serra de Llevant. Manacor, med sin dagliga frukt- och grönsaksmarknad, ligger bara 9 km bort. Det är perfekt för större shoppingturer, sightseeingturer och restaurangbesök. På Badia dAlcúdia mot Son Serra de Marina och Colònia de Sant Pere hittar du vackra stränder och badplatser, inklusive några för de små.

Funktioner

All Inclusive
Barnvänlig
Förbrukningskostnader inkl.
Kaffebryggare
Rökfritt hus
Semesterlägenhet : 28 m2
Tysk TV
Utomhuspool : 50 m2
WiFi

Plats

Information om semesterhus

Fakta

  • Husdjur: 0
  • Renoverad (år): 2015
  • Vår kvalitetsbedömning: 3
  • Sängar för vuxna: 2
  • Sängar för barn: 0
  • Antal barn gratis (upp till 4 år): 1
  • Faciliteter

  • Utomhuspool : 50 m2
  • 1 TV
  • Tysk TV
  • Hårtork
  • Internet (trådlöst)
  • Antal barnstolar: 0
  • Antal barnsängar: 0
  • Rum

  • Varmt och kallt vatten i köket
  • Badrum - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Kök
  • Sovrum - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Vardagsrum
  • Utrustning

  • Gasolplattor
  • Kylskåp
  • Kaffebryggare
  • Uppvärmning/energi

    Utanför

  • Rutschkana
  • Antal solstolar: 18
  • Terrass eller likn. - Delvis övertäckt terrass
  • Närliggande

  • Golfbana : 8619 m
  • Avstånd till flygplats: PMI : 57551 m
  • Avstånd till shopping: 16297 m
  • Närmaste restaurang: 11398 m
  • Närmaste ort: 8872 m (Manacor)
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 13815 m (Sandstrand)
  • Semesterinspiration & Erbjudanden

    Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få inspiration och fina erbjudanden!

    När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev får du marknadsförande kommunikation från NOVASOL. Vi kommer att skicka dig våra allra bästa erbjudanden på vistelser i våra semesterboenden, samt inspiration för din nästa semester, kundfördelar från våra partners och bjuda in dig att delta i tävlingar.

    Du kan avprenumerera när du vill genom att klicka på länken för avanmälan i våra nyhetsbrev. Vi kommer att behandla din information i enlighet med vår personuppgiftspolicy.

    Utforska