Läget i byn St Gallenkirch gör att du enkelt kan komma fram även på vintern. Det finns en busshållplats precis intill huset, så att du snabbt kan ta dig till olika utflyktsmål och naturligtvis till Silvretta Nova linbanor, som tar dig till höga höjder på sommaren och vintern. Promenad- och vandringsleder, en cykelväg, golfbana, klätterträdgård och ett ridcenter ligger alla i närheten. Aquarena äventyrsbad med alla väder ligger bara 5 minuters promenad bort, där du kan tillbringa en rolig dag på semestern. Den naturliga simsjön Mountain Beach i Gaschurn erbjuder också avkoppling med ett dopp i det svala vattnet.
I reservoarerna - Vermunt, Silvretta, Kops och Lünersee - är fiske i bergssjöar dagens ordning - hyresvärdinnan hjälper dig gärna om du har några frågor.
Bara ca 100 meter bort ligger ett annat av ägarnas hus, där du hittar ett Drillift-workout-trail-camp i trädgården. Här kan du boka personlig träning/gruppträning/öppen parcours/traillöpning mot en avgift.