Semesterhus - Sa Torreta, Santa Margalida , Spanien - EMF498 1
Semesterhus - Sa Torreta, Santa Margalida , Spanien - EMF498 2
Semesterhus
Sa Torreta, Santa Margalida
EMF498

Semesterhus - Sa Torreta, Santa Margalida , Spanien

Licens- eller registreringsnummer: ETV/1036
  • Sleeps up to 8
  • 4 bedrooms
  • 2 bathrooms
  • Up to 0 pets allowed
Denna mysiga semesteroas ligger på en 14.000 m² stor tomt med ett fantastiskt söderläge. Omgiven av mycket platt mark kan du se långt bort på denna avskilda egendom och känna dig helt fri. Den välskötta trädgården med många oliv- och mandelträd erbjuder mysiga tillflyktsorter och gott om utrymme för barn att leka och springa runt. På Sa Torreta är du omgiven av medelhavskänsla och kan koppla av och ladda batterierna. Till exempel kan du gunga i hängmattan under ett av de skuggiga träden. Efter att ha korsat den gröna gräsmattan kommer du till din solterrass, där du hittar en underbar mittpunkt med en 8 meter lång pool. Den är utrustad med en barnsäker inhägnad och låter dig svalka dig härligt med en grund ingång via trappsteg och ett maximalt djup på 2,40 meter på baksidan. På den omgivande stenterrassen kan du koppla av på en av solstolarna, så att inget står i vägen för din perfekta semester. En annan mysig plats är den täckta terrassen på din mallorkinska villa, där du kan koppla av i skuggan på loungesoffan eller njuta av en nylagad måltid på grillen vid det dukade bordet. Skyddad från solen under dagen eller på kvällen med en lätt bris, en underbar semesteratmosfär är garanterad!

Inuti är den två våningar stora villan mycket mysig och snygg. De vita väggarna kombineras smakfullt med naturstensytor och det enhetliga klinkergolvet är både lätt att rengöra och bekvämt. På bottenvåningen finns en mycket mysig lounge med en soffgrupp med platt-TV, läsfåtöljer och rustika trämöbler. Här kan du koppla av i den varma atmosfären, njuta av lugn och ro eller underhållas med en DVD/CD. Det mysiga köket med sittgrupp ligger i direkt anslutning och har två ingångar till utomhusterrassen. Förutom vardagsrummet finns det två dubbelrum med sängar på 1,50 x 1,90 m och ett ljust badrum på nedre plan. Den dekorativt kaklade trappan som leder upp till övervåningen är ett verkligt konstverk. Balkongen med hisnande utsikt nås direkt från sovrummen på övervåningen. En extra enkelsäng finns i ett av de mysiga sovrummen. Det finns också ett vackert badrum på övervåningen, där du till och med kan koppla av i ett bubbelbadkar. Hårtork och strykjärn finns i huset, vilket ger mer utrymme för bra läsning i semesterbagaget. Med en total yta på 130 m² erbjuder denna vackra naturstensvilla dig gott om utrymme och en absolut feel-good-faktor för att njuta av årets bästa dagar med dina nära och kära till fullo.

Den traditionella byn Santa Margalida anses vara en av de vackraste platserna på Mallorca och ligger bara 2 km från villan. Här hålls en veckomarknad två gånger i veckan, som definitivt är värd ett besök! Med de färska, läckra lokala produkterna kommer din semester också att bli en kulinarisk höjdpunkt. Cirka 12 km från villan kommer du att bli bortskämd med valet av vilken av de vackra sandstränderna du vill koppla av på. Nära Muro finns t.ex. en 16 kilometer lång strandsträcka och den vackra bukten Alcúdia. De långgrunda badplatserna vid flodmynningen på stranden Son Baulo är särskilt attraktiva för barnfamiljer. Här kan man plaska och leka för fullt och det finns även bekvämligheter som toaletter, omklädningsrum och restauranger. Det attraktiva semesterhuset La Torreta ligger i nordöstra delen av ön, inbäddat på landsbygden mellan åkrar. Du kan njuta av absolut lugn och ro på den omfattande gröna tomten och ändå är du bara ett stenkast bort från den vackra byn Santa Margalida. I staden kan du göra all din dagliga shopping och njuta av den ursprungliga charmen. Drömstränderna ligger mindre än 20 minuter bort med bil. Sandstranden i Son Baulo, till exempel, där torrenten med samma namn rinner ut i havet, är en extremt attraktiv plats att simma.

Detta är ett semesterhus i Fincallorca.

Funktioner

Diskmaskin
Kaffebryggare
Luftkonditionering
Rökfritt hus
Semesterhus : 130 m2
Tvättmaskin
Tysk TV
Utomhuspool : 32 m2

Plats

Information om semesterhus

Fakta

  • Husdjur: 0
  • Renoverad (år): 2015
  • Vår kvalitetsbedömning: 4
  • Sängar för vuxna: 8
  • Sängar för barn: 0
  • Antal barn gratis (upp till 4 år): 0
  • Faciliteter

  • Utomhuspool : 32 m2
  • 1 TV
  • Tysk TV
  • CD
  • CD-player
  • Hårtork
  • Strykjärn
  • Internet (trådlöst)
  • Inhägnad pool
  • Utomhus dusch : 1 st.
  • Antal barnstolar: 2
  • Antal barnsängar: 1
  • Rum

  • Varmt och kallt vatten i köket
  • Badrum nr. 1 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 2 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Kök
  • Sovrum nr. 1 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 2 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 3 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 4 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Utrustning

  • Elplattor och ugn
  • Kylskåp
  • Kaffebryggare
  • Mikrougn
  • Tvättmaskin
  • Diskmaskin
  • 1 DVD
  • Uppvärmning/energi

  • Luftkonditionering
  • Utanför

  • Antal solstolar: 5
  • Terrass eller likn. - Delvis övertäckt terrass
  • Närliggande

  • Golfbana : 25031 m
  • Avstånd till flygplats: PMI : 58819 m
  • Avstånd till shopping: 3240 m
  • Närmaste restaurang: 20810 m
  • Närmaste ort: 3436 m (Santa Margalida)
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 12419 m (Sandstrand)
  • Semesterinspiration & Erbjudanden

    Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få inspiration och fina erbjudanden!

    När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev får du marknadsförande kommunikation från NOVASOL. Vi kommer att skicka dig våra allra bästa erbjudanden på vistelser i våra semesterboenden, samt inspiration för din nästa semester, kundfördelar från våra partners och bjuda in dig att delta i tävlingar.

    Du kan avprenumerera när du vill genom att klicka på länken för avanmälan i våra nyhetsbrev. Vi kommer att behandla din information i enlighet med vår personuppgiftspolicy.

    Utforska