Semesterhus - Tinjan , Kroatien - CLI323 1
Semesterhus - Tinjan , Kroatien - CLI323 2
Semesterhus
Tinjan
CLI323

Semesterhus - Tinjan , Kroatien

  • Sleeps up to 22
  • 9 bedrooms
  • 8 bathrooms
  • Up to 0 pets allowed
En villa med en mycket specifik historia ligger i centrala Istrien. Ingångstrappan, den välvda ytterdörren och fönsterraderna ger dig redan en ledtråd - villan byggdes och användes som skolhus för 100 år sedan. Idag fungerar den som ett rymligt semesterboende för en grupp på upp till 22 personer. Du kan känna igen några välbevarade detaljer från den tidigare skolbyggnaden från förgården. Ändå kommer du också att upptäcka en touch av modernitet i inredningen. Det mysiga vardagsrummet och köket är utrustade enligt de senaste standarderna. Förutom köket, vardagsrummet och matsalen finns det också 2 sovrum på bottenvåningen som delar badrum - särskilt lämpligt för en familj på 4 personer. På väg till övervåningen kan du känna igen inflytandet från den gamla skolan när du ser den klassiska trappan med sitt imponerande räcke. Väl uppe ser du den fantastiska korridoren med en serie välvda fönster. Därifrån kommer du in i de återstående 7 sovrummen, alla med eget badrum och utsikt över den bakre trädgården, där villans privata pool väntar på dig. Precis intill poolen kan du göra dig bekväm under trädgårdens grillplats med trätak och använda den klassiska stengrillen - det perfekta området för att koppla av, äta och helt enkelt njuta av din semester i centrala Istrien. Se fram emot en fantastisk upplevelse med gammaldags charm och moderna stunder och boka Villa Old School House nu!
Istrien som sådan är en fest för ögonen. Strömmarna i Istrien flyter genom djupa dalar och raviner till Adriatiska havet, som påminner om jättar från gamla lokala myter. Det kuperade landskapet med småstäder på sina toppar ovanför fälten och dalarna påminner om gamla målningar. Detta gamla stenhus ligger i en liten istrisk by Jakovici. Det är lugnt och avkopplande, men de livliga turistcentren Pore och Rovinj och stränderna ligger bara en kort bilresa bort. Byn ligger 3 minuter från Badern och Tinjan. Det finns alla bekvämligheter samt motorvägen till flygplatserna i Pula och Trieste (Ryanair, flyglobespan, thomson, Norwegian Air Shuttle, TUIfly, German Wings, Sterling, Wizzair och många ryska charterflyg). Turisthotellet Pore ligger 15 minuter bort. Rovinj och Pula och andra höjdpunkter ligger bara en kort bilresa bort. De närmaste stränderna för avkoppling ligger bara 15 minuter från villan.

Funktioner

Aircondition i hela bostaden
All Inclusive
Diskmaskin
Förbrukningskostnader inkl.
Gratis p-plats på tomten
Kaffebryggare
Privat trädgård
Rökfritt hus
Semesterhus : 500 m2
Trädgård : 2300 m2
Tvättmaskin
Utomhuspool : 50 m2
WiFi

Plats

Information om semesterhus

Fakta

  • Byggnadsmaterial: Timmer
  • Uthyres ej till ungdomsgrupper
  • Husdjur: 0
  • Renoverad (år): 2015
  • Vår kvalitetsbedömning: 4
  • Sängar för vuxna: 22
  • Sängar för barn: 0
  • Antal barn gratis (upp till 4 år): 0
  • Faciliteter

  • Utomhuspool : 50 m2
  • 1 TV
  • Parabol
  • Hårtork
  • Internet (trådlöst)
  • Ugn
  • Murad grill
  • Utomhus dusch : 1 st.
  • Antal barnstolar: 1
  • Antal barnsängar: 1
  • Rum

  • Varmt och kallt vatten i köket
  • Badrum nr. 1 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 2 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 3 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 4 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 5 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 6 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 7 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 8 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Kök
  • Sovrum nr. 1 - Enkelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 2 - Enkelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 3 - Enkelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 4 - Enkelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 5 - Enkelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 6 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 7 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 8 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 9 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Vardagsrum - Soffa, sovplats (4 platser)
  • Utrustning

  • Kylskåp
  • Frys
  • Kaffebryggare
  • Mikrougn
  • Tvättmaskin
  • Diskmaskin
  • Uppvärmning/energi

  • Kamin (pellets)
  • Aircondition i hela bostaden
  • Utanför

  • Trädgård : 2300 m2
  • Privat trädgård
  • Gratis p-plats på tomten
  • Antal solstolar: 12
  • Närliggande

  • Avstånd till flygplats: PUY : 40000 m
  • Närmaste restaurang: 3000 m
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 17000 m (Hav/klippkust)
  • Image

    Semesterinspiration & Erbjudanden

    Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få inspiration och fina erbjudanden!

    När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev får du marknadsförande kommunikation från NOVASOL. Vi kommer att skicka dig våra allra bästa erbjudanden på vistelser i våra semesterboenden, samt inspiration för din nästa semester, kundfördelar från våra partners och bjuda in dig att delta i tävlingar.

    Du kan avprenumerera när du vill genom att klicka på länken för avanmälan i våra nyhetsbrev. Vi kommer att behandla din information i enlighet med vår personuppgiftspolicy.

    Utforska