Tillgång till den centralt uppvärmda, ca 60 kvadratmeter stora lägenheten, som totalrenoverades 2023, sker via en trappa i den så kallade Reiterklause. Den har ett vardagsrum (soffa, radio, platt-TV, matbord) med öppen planlösning mot köket (elspis med ugn, kylskåp med frysfack, mikrovågsugn, kaffebryggare, vattenkokare), ett sovrum (dubbelsäng) och ett badrum med dusch/wc. Från vardagsrummet har man en vacker utsikt över fastigheten.
I totalpriset ingår slutstädning, vatten, sänglinne och handdukar. Betalas på plats: El enligt förbrukning, avgift för gästernas hästboxar (om tillämpligt) 10 EUR/natt/djur. Medtagande av djur måste alltid överenskommas med ägaren!
Dobbin är en del av Dobbertin och ligger i utkanten av naturparken Nossentiner/Schwinzer Heide. Regionen kännetecknas av sin lantliga idyll och är en magnet för naturälskare och dem som söker lugn och ro. Naturparken består av cirka 60 sjöar. Floderna Nebel och Mildenitz har också sin källa här. Dobbertin, den näst största staden, ligger bara ca 3 km bort. Sjön Dobbertiner See ligger cirka 1 kilometer bort. Det berömda klosterkomplexet ligger på en halvö i sjön. Barlach-staden Güstrow med sevärdheter som katedralen, renässansslottet eller församlingskyrkan samt en nöjespool, en skridskobana och en utomhuspool under sommarmånaderna ligger cirka 30 kilometer bort. Där finns också olika restauranger, kaféer och shoppingmöjligheter.