Detta är ett semesterhus i Fincallorca.
Den mysiga interiören talar sitt tydliga språk: hem, ljuva hem är vad kuddarna på de gröna sofforna framför platt-TV:n och den öppna spisen ropar till sina respektive gäster, väggarna på innergården önskar er en god natt och det rymliga, ljusa utrustade köket berättar på sina glasdörrar var ni hittar nästa delikatess. Från det luftkonditionerade dubbelrummet på bottenvåningen vinkar du till vardagsrummet en sista gång innan du drar för gardinerna och stänger den gröna grinden till trädgårdsterrassen: Tystnad tack. På övervåningen finns ytterligare tre sovrum med liknande inredning (två med enkelsängar), alla med tillgång till frisk luft. Den gemensamma korridoren leder till takterrasserna. Det finns två badrum på övervåningen och på bottenvåningen, ett med dusch och ett med duschkar. Utomhusduschen kan också användas, för att inte tala om havet.
Med Badia dAlcúdia på ena sidan och Cala Ratjada på den andra, är du omgiven av några av de vackraste stränderna och vikarna på Mallorca! En (fortfarande) lugn by utan stora hotellkomplex inbjuder till en promenad längs hamnpromenaden Paseo Marítimo: restauranger som Blau Marí och Es Vivers erbjuder utsikt över vattnet medan du äter. Det nästan 2 km långa sandområdet Son Serra de Marina i riktning mot Colònia de Sant Pere erbjuder gott om soliga platser för alla och de gynnsamma vindarna gör att surfare kan hoppa på sina brädor. Mountainbike-cyklister och vandrare kommer troligen att bege sig till Betlem i bergen eller norr om Artà i Parc natural de la Península de Llevant. Och de som letar efter en verkligt exceptionell semesterupplevelse hittar ett brett utbud av underhållning i Can Picafort, cirka 20 km bort, eller kanske rider i Rancho Grande Park.
Nära till havet! Denna vita tvåvåningsvilla med sina rymliga (balkong) terrasser ligger i utkanten av bostadsområdet Colònia de Sant Pere vid de östra foten av Badia dAlcúdia. Stormarknader och restauranger ligger bara några hundra meter bort och minibadplatsen, skyddad av vågbrytare, kan nås till fots på 10 minuter. Det tar ca 15 minuter att köra till (surf)stranden Son Serra de Marina eller Artà, vandrare bör starta från Betlem.