På en vacker, stor naturtomt, bara några steg från Hultasjön, väntar detta trivsamma ställe med ljusa, mysigt inredda rum. Dagsljuset flödar in i vardagsrummet genom de stora fönstren och du kan känna den pittoreska naturen på nära håll. Njut av en rejäl frukost i vardagsrummet. Den vackra, stora terrassen med panoramautsikt över sjön och de täta trädtopparna kommer att bli ert andra vardagsrum och centrum för de flesta aktiviteter tillsammans.
Ett litet "cowboyland" har byggts på fastigheten där unga och gamla kan tumla runt. Framför semesterhuset vid vattnet finns en liten terrass med tillgång till vattnet. Här ligger också semesterhusets båtar förtöjda. Gå de få stegen till sjön och kasta ut din fiskelina i vattnet. Om du har tur kan du grilla den nyfångade fisken på kvällen. Om du inte vill fiska kan du plocka svamp och bär eller simma i sjön. Det finns en badplats med bryggor bara några minuters promenad från huset. Vandringsleden runt sjön går direkt framför huset.
Vill du vara säker på att få se en älg kan du delta i älgsafari i Markaryd. Vallåsen Bike Park erbjuder downhillcykling på Hallandsåsen och är en riktig hit, liksom äventyrsparken Kungsbygget med sommarrodel, klätterväggar, linbanor och mycket mer. Friluftsmuseet Ingeborrarp är också värt ett besök och naturreservatet Pinnån kommer att glädja alla naturälskare.
I huset finns en kanot och en sittkajak.























