Välkommen till detta historiska och rymliga semesterhus i idylliska omgivningar. Här kan du uppleva en aktiv kultursemester tillsammans med din familj. Huset har flera mysiga sovrum som lovar dig en vilsam sömn på natten.
Det stora och ljusa köket erbjuder dig en fantastisk matlagning där alla kan delta, antingen vid köksön eller vid matbordet. Det mysiga vardagsrummet blir er naturliga mötesplats. Här kan ni mysa i sofforna och titta på film tillsammans.
I trädgården hittar du en terrass och en stor gräsmatta som är skyddad från insyn och erbjuder dig avskildhet. Alldeles intill hittar du en täckt pool, som inte är uppvärmd och är tillgänglig från mitten av maj till slutet av augusti.
Det vackra huset, som tidigare beboddes av grevskapet, ligger i omedelbar närhet av Egeskovs slott. Ett besök på slottet är därför ett måste. Beundra och besök slottet och slottsträdgården. Du kan också besöka andra museer i området.
Området kring Stenstrup är också perfekt för vandring. Utforska det vackra landskapet och fördriv dina vardagliga bekymmer från ditt sinne. Ta en paus och kom hem väl utvilad.