Bostaden är inte privatägd, utan består av tre separata bostäder som var och en har en egen ingång. Huset har två våningar. Från loggian på första våningen, där du kan njuta av en underbar och stämningsfull utsikt, har du tillgång till vardagsrummet och köket samt till två dubbelrum, varav ett har en balkong med utsikt över dalen. På bottenvåningen finns de övriga sovrummen med tillhörande badrum. Under pergolan framför huset finns bord och stolar, och något lägre ner ligger en del av den privata trädgården.
Lite högre upp ligger den stora poolen, där du kan sola och beundra det avkopplande landskapet bland olivlundarna. Poolen är gemensam och står till förfogande för alla gäster på anläggningen. Anläggningen omfattar inte bara semesterlägenheter, utan även uthyrda rum, vars gäster också har tillgång till poolen.
Semesterhuset har ett idealiskt läge för att besöka Arezzo (40 km) och dess vackra omgivningar samt andra intressanta städer som Florens (40 km), Siena (57 km), Chianti-kullarna (30 km) och andra vinproducerande områden (Via dei Colli Aretini, Setteponti). Tillfartsvägen är smal på en sträcka av 1,2 km.





























