Semesterhus - Laurel, Son Servera , Spanien - EMF584 1
Semesterhus - Laurel, Son Servera , Spanien - EMF584 2
Semesterhus
Laurel, Son Servera
EMF584

Semesterhus - Laurel, Son Servera , Spanien

Licens- eller registreringsnummer: ETV/6680
  • 6 Gäster

  • 3 Sovrum

  • 2 Badrum

  • 0 Husdjur

Det beprövade och testade kan vara mycket tilltalande, särskilt när det regelbundet återuppfinner sig självt. Precis som Villa Laurel, som kan se tillbaka på en över hundraårig historia. Men det är inte alls något som hör till det förflutna! Detta är tack vare ägarna, som har gett denna tidigare jordbruksplats ett hisnande nytt utomhusområde: Du kommer bokstavligen att andas in rymden och njuta av lugnet eftersom fastigheten är omgiven av ett varierat landskap som fortfarande är övervägande jordbruksmark. Koppla av varje del av kroppen medan du simmar i poolen och latar dig på den intilliggande solterrassen. Det enda som kan störa din frid då och då kan vara ett av fåren som också bor på fastigheten. Det finns också en gräsmatta som gränsar till den delvis täckta verandaterrassen. Nu är det upp till dig om du hellre vill ta en avkopplande tupplur eller njuta av något gott från grillen medan du umgås med dina nära och kära runt det vackra rustika träbordet. Utomhusområdet är mysigt upplyst på kvällen.

Detta är ett semesterhus i Fincallorca.

Detsamma gäller naturligtvis för villans interiör: med en stor känsla för design har ägarna valt en ljus och modern inredningsstil, som kännetecknas av en enkel och tydlig stil och mycket ljust trä. Vi gillade särskilt vardagsrummet med öppen planlösning, där matlagning, måltider och avkoppling går hand i hand. Köket erbjuder gott om arbetsyta för att prova på mer sofistikerade rätter under semestern; eftersom du har all tid i världen. Du kanske också vill veta vad som händer hemma. Så varför inte sätta på satellit-TV:n? Kanske vill du titta på BBC-nyheterna och väderprognosen innan du stänger av apparaten med en knapptryckning och njuter av ett glas vin i den varma kvällsluften utanför. Tack och lov för det milda klimatet på ön! Om du tillbringar mycket tid i den friska luften kommer du också att få en djup och vilsam sömn. Detta garanteras också av villans tre sovrum, vart och ett utrustat med två enkelsängar. Det är upp till dig om du vill kombinera dem till en dubbelsäng för en mysig mysig atmosfär eller föredrar lite mer privatliv och hellre sover i separata sängar. Ett sovrum har eget badrum, medan de andra två rummen delar badrum.

Trots sitt lugna läge är villan perfekt för dagsutflykter och utflykter: Ni kan t.ex. promenera norrut genom de medeltida gränderna i Artà (7 km). Eller så kan du åka västerut till Manacor, 16 km bort, som är känt för sin läderhandel. Stränderna Cala Millor, Sa Coma och Costa de los Pinos, på östra delen av ön, är mycket lätta att nå med hyrbil. Vi rekommenderar definitivt ett besök på Cala Bona, 6,5 km bort, som är särskilt lämplig för familjer med sitt långgrunda vatten. I denna stad finns en liten marina och en strandpromenad med många butiker. Son Servera (11 km) är en liten by som ligger på många olika höjder, vilket ger den en charmig historisk känsla.

Villa Laurel ligger i den atmosfäriska östra delen av ön mellan städerna Artà och Sant Llorenç. Här kan du strosa genom attraktiva marknader eller köra vidare österut med bil; efter 10 km kommer du till byn San Servera, som kännetecknas av sin kuperade terräng och ger dig ett trevligt träningspass under din promenad. Nu är det bara 5 kilometer till Cala Bona, en av de många vackra sandstränderna på denna kuststräcka.

Funktioner

30 Flex cancellations
All Inclusive
Diskmaskin
Förbrukningskostnader inkl.
Grill
Kaffebryggare
Rökfritt hus
Semesterhus : 155 m2
Tvättmaskin
Tysk TV
Utomhuspool : 36 m2
WiFi

Plats

Information om semesterhus

Fakta

  • Husdjur: 0
  • Renoverad (år): 2015
  • Vår kvalitetsbedömning: 4
  • Sängar för vuxna: 6
  • Sängar för barn: 0
  • Antal barn gratis (upp till 4 år): 0
  • Faciliteter

  • Utomhuspool : 36 m2
  • 1 TV
  • Tysk TV
  • Hårtork
  • Strykjärn
  • Strykjärn
  • Internet (trådlöst)
  • Utomhus dusch : 1 st.
  • Antal barnstolar: 1
  • Antal barnsängar: 1
  • Rum

  • Varmt och kallt vatten i köket
  • Badrum nr. 1 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Badrum nr. 2 - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Kök
  • Sovrum nr. 1 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 2 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 3 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Vardagsrum
  • Utrustning

  • Gasolplattor och ugn
  • Kylskåp
  • Kaffebryggare
  • Mikrougn
  • Tvättmaskin
  • Diskmaskin
  • Uppvärmning/energi

    Utanför

  • Grill
  • Antal solstolar: 5
  • Terrass eller likn. - Delvis övertäckt terrass
  • Närliggande

  • Golfbana : 11774 m
  • Avstånd till flygplats: PMI : 65495 m
  • Avstånd till shopping: 5725 m
  • Närmaste bebyggelse: 450 m
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 13462 m (Sandstrand)
  • Närmaste ort: 5018 m (Artà)
  • Image

    Semesterinspiration & Erbjudanden

    Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få inspiration och fina erbjudanden!

    När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev får du marknadsförande kommunikation från NOVASOL. Vi kommer att skicka dig våra allra bästa erbjudanden på vistelser i våra semesterboenden, samt inspiration för din nästa semester, kundfördelar från våra partners och bjuda in dig att delta i tävlingar.

    Du kan avprenumerera när du vill genom att klicka på länken för avanmälan i våra nyhetsbrev. Vi kommer att behandla din information i enlighet med vår personuppgiftspolicy.

    Utforska