Karta Planlösning
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 1
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 2
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 3
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 4
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 5
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 6
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 7
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 8
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 9
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 10
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 11
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 12
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 13
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 14
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 15
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 16
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 17
Semesterhus - Dagebüll , Tyskland - DSH968 18
Planlösning

Semesterhus - Dagebüll, Tyskland

Objektnummer: DSH968
  • Parhus
  • 50m2
  • 2
    personer
  • 1 sovrum
  • 1 badrum
  • 2 husdjur

Extra

  • Husdjur är välkomna! Husdjur är välkomna!

    Husdjur är välkomna!

    Här får hela familjen följa med då husdjur - utan extra kostnad - är välkomna! Såvida inget annat anges, är följande husdjur välkomna: hund, katt, kanin, marsvin, hamster eller sköldpadda. OBS! Önskar du ta med fler djur än maximalt tillåtet för bostaden, måste en förfrågan göras vid bokning.
  • Internet Internet

    Internet

    Semesterboende med tillgång till Internet. Vänligen notera att tillgången kan vara begränsad till ett visst antal GB eller tillgänglig mot en extra kostnad. På husbeskrivningen kan du se vilken typ av internettillgång som finns för det specifika boendet.
  • Rökfria semesterhus Rökfria semesterhus

    Rökfria semesterhus

    I dessa semesterbostäder får man INTE röka.
  • Minisemester Minisemester

    Minisemester

    3-5 dagars semester i ett semesterhusets / stugor
  • Valfri ankomst Valfri ankomst

    Valfri ankomst

    Semesterboende där du - under utvalda säsonger - kan välja själv vilken veckodag du vill ankomma. Se kalendern för resp. semesterbostad, för att se om Valfri ankomst är möjlig när du vill resa.
  • Semesterbostad i stugby Semesterbostad i stugby

    Semesterbostad i stugby

    Semesterboende beläget i stugby/resort.
  • Sparsemester 14=10 Sparsemester 14=10

    Sparsemester 14=10

    Semesterboende med extra förmånligt pris när du stannar längre. Här kan du - under utvalda säsonger - boka 14 dagar men betala bara för 10! Rabatten räknas av hyran automatiskt när du väljer datum för bokning.

Beskrivning

Perfekt för en semester för två personer är detta lilla men ändå generöst utformade parhus mitt i vackra Dagebüll vid Nordsjön. Inredningen i huset har valts ut med kärlek och är av mycket hög kvalitet: i det stora vardagsrummet/matsalen finns inte bara en mysig soffhörna med TV, utan även ett modernt pentry och en matplats för upp till fyra personer. Den andra halvan av huset finns under nummer DSH969 - perfekt till exempel för par som reser tillsammans och värdesätter avskildhet.

På terrassen, som inte syns från grannhuset tack vare sidoförrådet, bjuder två solstolar in till solbad. En grill och högkvalitativa trädgårdsmöbler har också tillhandahållits.

Dagebüll-husen har alla ett avstängningsbart utomhusuttag på terrassen. Detta är perfekt för laddning av elcyklar.

Semesterhuset ligger bara 200 meter från Nordsjön och Dagebülls vintergröna strand, som inbjuder till bad. De många dikena runtomkring erbjuder en perfekt plats för cyklister. I Dagebülls centrum, i direkt anslutning till semesterbostäderna, hittar du små butiker, restauranger och en livsmedelsaffär. Direkt mittemot avgår färjor till Nordsjööarna Amrum och Föhr - perfekt för en dagsutflykt! Från den närliggande hamnen i Schlüttsiel (ca 8 km) kan du också snabbt och enkelt nå de små halländska öarna Hooge och Langeneß med båt.

Dagebüll har också ett idealiskt läge för en dagsutflykt till Sylt, eftersom du från grannstaden Niebüll (ca 12 km) enkelt kan ta tåget direkt till Westerland på bara en halvtimme. Staden Niebüll erbjuder också ett stort kultur- och fritidsprogram för unga och gamla med olika museer, en inomhuspool som är i drift året runt och ett vackert naturbadområde. Här finns också sport- och shoppingmöjligheter.

Fler hus i denna semesterhusby: se DSH901-969.

Om detta boende

Fakta
  • Byggnadsmaterial: Trä
  • Husdjur: 2
  • Beläget vid Dagebüll
  • Byggt (år): 2016
  • Vår stjärnkategorisering: 5
  • Gäster: 2
  • Extra barn (under 4 år): 1
Faciliteter
  • 1 TV
  • Parabol
  • Internet (trådlöst)
Rum
  • Kök: Varmt och kallt vatten
  • Allrum/kök
  • Badrum
    • WC: Varmt och kallt vatten , Dusch
  • Sovrum
    • Dubbelsäng(ar) (2 platser)
Bekvämligheter
  • El-spis : 4 plattor
  • Kylskåp
  • Köksfläkt
  • Frysfack
  • Kaffebryggare
  • Mikrougn
  • Tvättmaskin
  • Diskmaskin
  • Dammsugare
Uppvärmning / Energi
  • Helårsisolerat
  • Naturgas
  • Golvvärme i badrummet
  • Braskamin
Utomhus
  • Naturtomt : 228 m2
  • Inhägnad tomt
  • Trädgårdsmöbler
  • Gratis p-plats på tomten : 1 platser
  • Grill
  • Solsängar: 2
  • Terrass eller likn.
    • Öppen terrass
Avstånd / Närområde
  • Cykeluthyrning : 100 m
  • Avstånd till fiskemöjlighet: 4 km
  • Avstånd till shopping: 200 m
  • Närmaste restaurang: 200 m
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 200 m (Vadeområde)
  • Avstånd till alt. vatten/badem: 8 km (Vadeområde)
  • Närmaste ort: 13 km ( Niebüll )
  • Vänligen notera att de ungefärliga avstånden mäts fågelvägen från tomtgränsen.

Platser i närheten:

    Beräkna avstånd till bostaden