Semesterhus - Sabor de Cas Ferrer, Montuiri , Spanien - EMI108 1
Semesterhus - Sabor de Cas Ferrer, Montuiri , Spanien - EMI108 2
Semesterhus
Sabor de Cas Ferrer, Montuiri
EMI108

Semesterhus - Sabor de Cas Ferrer, Montuiri , Spanien

Licens- eller registreringsnummer: ETV/8165
  • Sleeps up to 6
  • 3 bedrooms
  • 1 bathroom
  • Up to 0 pets allowed
Gladlynt inbjudande och exceptionellt mysigt - det beskriver Villa Sabor de Cas Ferrer mycket bra. Tack vare de färgglada och kärleksfullt utvalda detaljerna i kombination med förtrollande grönska runt omkring lyser det lilla, ljust putsade huset i en mycket speciell glöd. Utomhusområdet är perfekt för vattenälskare, eftersom den vackert skimrande poolen med sin imponerande längd på 16 meter inte bara erbjuder uppfriskande svalka under varma dagar, utan också möjlighet att simma några längder. För en välförtjänt paus efter simningen kan du göra det bekvämt för dig på en solstol eller den fantastiska Hollywood-gungan. Och när det är dags för middag kan du bege dig direkt till den vackra, täckta matsalen. Nu behöver du bara tända grillen och börja tillaga dina kulinariska läckerheter. Ett gott glas vin och sällskap av dina nära och kära är allt du behöver för en perfekt kväll!

Villans interiör är precis lika mysig. Det gemensamma vardagsrummet och matsalen med öppet kök är kärleksfullt inredda och fulla av färgglada små detaljer som inbjuder dig att dröja kvar. Oavsett om du förbereder en utsökt måltid med din familj i det välutrustade köket eller snoozar på soffan medan de andra pratar livligt vid den stora matplatsen. De korta avstånden gör att din familj snabbt kan samlas, precis som de ska göra på semestern. Och om ni behöver lite avskildhet kan ni dra er tillbaka till ett av de vackra sovrummen. Även här skapar ljust trä och en rustik atmosfär den ultimata trivseln. Här kan du krypa upp i kuddarna, njuta av det underbara lugnet i de lantliga omgivningarna och slumra till nästa morgon. De två badrummen i rustik, typisk medelhavsstil inbjuder till en uppfriskande dusch.

Villans vackra, lantliga läge kommer definitivt att tilltala ivriga vandrare och vandrare. Korta upptäcktsfärder eller längre vandringar kommer garanterat att hålla några överraskningar i beredskap. Den lilla staden Montuiri ligger bara 3 km bort till fots och erbjuder inte bara en historiskt intressant stadskärna inklusive ett arkeologiskt museum, utan utstrålar också den förtrollande känslan av en typisk mallorkinsk stad. Men storstadskänslan låter inte vänta på sig heller, eftersom du kan nå öns huvudstad Palma de Mallorca på en halvtimme med bil. Här hittar du i stort sett allt som hjärtat kan önska. Kanske kan du kombinera en resa dit med några avkopplande timmar på stranden? Platja de Palma eller Es Penyo ligger praktiskt taget på vägen. Det är värt att packa baddräkten och en liten picknick och koppla av i sanden och lyssna till havets brus efter en livlig promenad genom staden. Den förtrollande Villa Sabor de Cas Ferrer ligger i en drömlik, idyllisk plats på en vackert anlagd egendom i centrum av Balearerna. Den närliggande staden Montuiri ligger bara 3,5 km bort. Här finns en bankomat, en veckomarknad och några småbutiker. Stormarknaden ligger också bara 4,7 km bort. För badutflykter behöver du bara köra de 26 eller 28 km till vackra sandstränder som Platja de Palma eller Es Plenyo.

Detta är ett semesterhus i Fincallorca.

Funktioner

30 Flex cancellations
Barnvänlig
Diskmaskin
Kaffebryggare
Rökfritt hus
Semesterhus : 96 m2
Trädgårdsmöbler
Tvättmaskin
Tysk TV
Utomhuspool : 64 m2
WiFi

Plats

Information om semesterhus

Fakta

  • Husdjur: 0
  • Renoverad (år): 2015
  • Vår kvalitetsbedömning: 3
  • Sängar för vuxna: 6
  • Sängar för barn: 0
  • Antal barn gratis (upp till 4 år): 2
  • Faciliteter

  • Utomhuspool : 64 m2
  • 1 TV
  • Tysk TV
  • Hårtork
  • Strykjärn
  • Internet (trådlöst)
  • Ugn
  • Saltvattenpool
  • Murad grill
  • Utomhus dusch : 1 st.
  • Antal barnstolar: 2
  • Antal barnsängar: 2
  • Rum

  • Varmt och kallt vatten i köket
  • Badrum - WC: Varmt och kallt vatten, Dusch
  • Kök
  • Sovrum nr. 1 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 2 - Dubbelsäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 3 - Enkelsäng(ar) (2 platser)
  • Vardagsrum
  • Utrustning

  • Gasol/elspis
  • Kylskåp
  • Kaffebryggare
  • Tvättmaskin
  • Diskmaskin
  • Uppvärmning/energi

  • Aircondition mot betalning
  • Fläkt : 4 st.
  • Utanför

  • Trädgårdsmöbler
  • Gunga
  • Studsmatta
  • Antal solstolar: 8
  • Terrass eller likn. - Delvis övertäckt terrass
  • Närliggande

  • Golfbana : 21233 m
  • Avstånd till flygplats: PMI : 29288 m
  • Närmaste bebyggelse: 50 m
  • Avstånd till shopping: 3369 m
  • Närmaste restaurang: 10003 m
  • Närmaste ort: 3037 m (Montuiri)
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 30407 m (Sandstrand)
  • Semesterinspiration & Erbjudanden

    Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få inspiration och fina erbjudanden!

    När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev får du marknadsförande kommunikation från NOVASOL. Vi kommer att skicka dig våra allra bästa erbjudanden på vistelser i våra semesterboenden, samt inspiration för din nästa semester, kundfördelar från våra partners och bjuda in dig att delta i tävlingar.

    Du kan avprenumerera när du vill genom att klicka på länken för avanmälan i våra nyhetsbrev. Vi kommer att behandla din information i enlighet med vår personuppgiftspolicy.

    Utforska